Program of SYNCHRON'12
Sunday evening
A welcome diner will be served at 8pm
Monday 19th.
08:45 - Welcoming notes
09:00 - 10:00 - Introductory session
- Gérard Berry, the Informatics of time and events
10:00 - Break
10:30 - 12:30 - Session II
- Pierre Roux, policy iterations as traditional domains
- Leonard Gerard, programming parallelism with futures
12:30 - Lunch
14:00 - 16:00 - Session III
- Adrien Guatto, integer clocks
- Cédric Pasteur, reactivity analysis in ReactiveML
16:00 - Break
16:30 - 18:30 - Session IV
- Pejman Attar, a CPS definition of Esterel
- Vagelis Bebelis, scheduling parametric data-flow applications
19:15 - Welcome cocktail
20:00 - Diner
Tuesday 20th.
09:00 - 10:00 - Session in honor of Paul Caspi
- Albert Benveniste, models for control, an evangelisation
10:00 - Break
10:30 - 12:30 - Session VI
- Marc Pouzet, time leaks in hybrid systems modelers
- Guillaume Baudart, synchronous interpretations of a language for mixed music
- Xin An, discrete controller synthesis for application mapping on reconfigurable architectures
12:30 - Lunch
14:00 - 16:00 - Session VII
- Michael Mendler, sequentially constructive concurrency - a conservative extension of the synchronous model of computation
- Jean-Vivien Millo, mapping and scheduling data-flow application using the KRG model
16:00 - Break "Pause Bretonne"
16:30 - 19:30 - Session VIII
- Zhen Zhang, programmable routers for efficient mapping of applications onto NoC-based MPSoCs
- Thomas Carl, from data-flow specifications to multiprocessor partitioned time-triggered real-time implementations
- Claire Maiza, WCET and synchronous programs
20:00 - Diner
Wednesday 21st.
09:00 - 10:00 - Session X
- Robert de Simone, from logical clock constraints to transition-based generalized Buchi automata (scheduling as model-checking)
10:00 - Break
10:30 - 12:30 - Session XI
- Frédéric Mallet, compilation of unbounded CCSL operators
- Eugene Yip, timing analysis of parallel programs
12:30 - Lunch
14:00 - Social Event
Visit of the Shipyards in Saint Nazaire
20:00 - Banquet "Cap au Large"
Thursday 22nd.
09:00 - 10:00 - Session XII
- Jean-Pierre Talpin, constructive polychronous systems
10:00 - Break "Pause Régionale"
10:30 - 12:30 - Session XIII
- Chan Ngo, formal verification of program transformations on abstract clocks
- Adnan Bouakaz, design of safety-critical Java applications using affine abstract clocks
12:30 - Lunch and hike on "chemin des douaniers"
14:30 - 16:00 - Session XIV
- Marc Pouzet, Zélus (45mn)
- Erwan Jahier, more industrial case studies with Lurette (45mn)
16:00 - Break
16:30 - 17:15 - Session XV (a)
- Pierre Beauguitte, type inference in the multirate audio DSP language Faust (45mn)
17:15 - Walk for sunset at 17:26
18:00 - 19:30 - Session XV (b)
- Huafeng Yu, system co-modeling with Polychrony (45mn)
- Julien Ouy, EmCodSys: a formal code synthesis tool for MRICDF polychronous specifations (45mn)
20:00 - Diner
Friday 23rd.
09:00 - 10:00 - Session XVI
10:00 - Break
10:30 - 11:30 - Session XVII
- Claude Helmstetter, speed vs. accuracy tradeoff in TLM models
11:30 - Closing notes
12:00 - Lunch
Next TGV in Le Croisic at 14:10